wz
-
-
-
-
-
-
-
Vlasák zajistil Slavii první výhru (06.03.2005) - zpět
P r a h a - Vyloučení Jaroslava Modrého na dvě plus dvě minuty v polovině zápasu bylo zlomovým momentem úvodního čtvrtfinále mezi Slavií a Libercem. Slavia obě výhody využila, odskočila soupeři na rozdíl dvou branek a zápas dovedla do vítězného konce. V závěru ještě navýšil skóre na konečných 5:2 ve dvojnásobné přesilovce Pálffy.

Slovenský kanonýr vstřelil dvě branky, ale ještě víc se dařilo Tomáši Vlasákovi, jenž dva góly dal a na dva přihrál.

Oba celky nastoupily do úvodního zápasu série s uzdravenými oporami. V sestavě domácích nechyběl slovenský útočník Pálffy, hosté přivezli do Prahy beka Modrého, který však nehrál podstatně déle. Ani dvě zámořské posily se však v úvodu nepostaraly o hvězdné tempo.

Oba celky měly sice několikrát výhodu přesilových her, brankáři Hnilička i Franěk však všechny střely v pohodě kryli. Nejblíže k otevření skóre měl Vašíček v 19. minutě. Hnilička jeho tvrdou ránu pouze vyrazil lapačkou obloučkem za sebe, obránce Jiruš však stihl puk směřující do branky rukavicí zastavit.

Téměř 10.000 diváků v Sazka Areně se první branky dočkalo hned v úvodu druhého dějství. Zasloužil se o ni hostující Tomajko, který za Fraňkova záda pohotově dorazil Ratajovu střelu.

Slavia ale rychle srovnala krok. Již o 62 vteřin později využil Vlasák krásnou Vašíčkovu přihrávku a vyrovnal. Trojnásobný světový šampion hrál velký zápas, což potvrdil v 29. minutě, kdy dostal domácí tým poprvé do vedení.

I Tygři však dokázali bleskově srovnat krok, dokonce ještě rychleji než Slavia. Na Fischerovu tvrdou ránu o 41 vteřin později Franěk zareagoval nestačil. Úřadujícího vicemistra to ale dlouho mrzet nemuselo. V polovině zápasu totiž na trestnou lavici putoval na čtyři minuty Modrý a jeho dva fauly se staly hostům osudné.

Třetí gól přidal u tyčky osamocený Pálffy, o čtvrtý se pak postaral jeho krajan Stümpel, jenž si najel na přihrávku předcházejícího střelce a překonal Hniličku. I na těchto brankách se podílel Vlasák.

Hned v úvodu třetího dějství mohl zápas zdramatizovat Rataj, jeho střela však prošla těsně vedle Fraňkovy branky. Ze strany libereckých hráčů však šlo spíš o ojedinělý počin, více ze hry měla i díky přesilovým hrám Slavia.

Blízko k hattricku měl Vlasák, ale tentokrát neuspěl. Závěrečný nápor poté hostům znemožnilo vyloučení Procházky a Modrého. Dvojnásobnou početní výhodu domácí zásluhou Pálffyho rychle využili.

Ondřej Weissmann (Slavia): "Bylo to vyrovnané utkání, ve kterém se obě mužstva snažila zodpovědně bránit střední pásmo. Rozhodující bylo dvojnásobné vyloučení Modrého, které se nám podařilo maximálně využít. Poté jsme zápas zodpovědně dohráli, za což musíme hráče pochválit."
Josef Paleček (Liberec): "To, co jsme zde dnes chtěli hrát, tedy zodpovědně do obrany a bez chyb, se nám dařilo jen první třetinu. Ve druhé části jsme dali první gól, a místo toho, abychom pokračovali v naší hře, začali jsme útočit, propadli a soupeř dokázal otočit výsledek. Poté jsme si již nedokázali vytvořit tlak, naopak jsme přestali bruslit a dělali hloupé fauly, čehož zkušený soupeř využil."

Slavia - Liberec 5:2 (0:0, 4:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 23. Vlasák (Vašíček), 29. Vlasák (Vašíček), 32. Pálffy (Vlasák, Kadlec), 34. Stümpel (Pálffy, Vlasák), 60. Pálffy (Vašíček, Žabka) - 22. Tomajko (Rataj), 29. Fischer (Kotalík). Rozhodčí: Turčan, Minář - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 5:11. Využití: 3:0. Diváci: 9832. Stav série: 1:0.

Slavia: Franěk - Kolařík, Kadlec, J. Novák, Špaček, Žabka, Žižka, Graňák - Pálffy, Stümpel, Tomica - Vlasák, Vašíček, Antoš - L. Havel, Beránek, Sup - D. Hruška, M. Kopecký, R. Dlouhý - Vondrka. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
Liberec: Hnilička - Klouček, Fischer, L. Šmíd, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý, M. Duben, Jareš - R. Vrbata, Kotalík, V. Nedorost - Čermák, Rataj, Tomajko - V. Novák, Podkonický, S. Procházka - Klimenta, Vaic, P. Rozsíval. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.