wz
-
-
-
-
-
-
-
Nervy až do konce, Sparta sérii vyrovnala (05.03.2005) - zpět
P r a h a - Až do posledních vteřin se museli hokejisté Sparty obávat o vítězství ve druhém utkání čtvrtfinálové série s Vítkovicemi. Nakonec přežili i závěrečnou power-play hostů a uhájili těsné vedení 5:4. Pomohla jim k tomu více než stovteřinová přesilovka pět na tři, v níž Pražané dvakrát skórovali a sérii vyrovnali na 1:1.

Ve sparťanské brance nastoupil Bříza už od začátku, Havlát hrál ve dvou útocích a Lenerově souboru tento impulz dodal šťávu. Využil hned první přesilovku, když Ton našel v území mezi kruhy volného Marka a ten prostřelil Pince.

Vítkovický gólman si neužíval takový klid jako v pátek a chvíli nato musel ukázat prvotřídní zákrok proti Havlátovi. Obránci se znovu zapomněli za brankou, Havlát si před ní počkal na přihrávku, ale svým švihem našel jen Pincovu lapačku.

Tuhá defenziva hostů, s níž Sparta v pátek marně bojovala, tentokrát bezchybná nebyla. Největšího omylu se dopustil útočník Hubáček, když při rozehrávce váhal a dostal se do kontaktu s Výborným. Sparťanský útočník si jej přidržel, vzal mu puk, nahrál do šance Oleszovi, který ještě zadovkou přes brankoviště vylepšil
pozici pro Hlaváče a ten do prázdné branky zvýšil na 2:0.

Další ránu utržili hosté, když při mele před Břízou Varaďa píchl koncem hole Sivka do břicha a rozhodčí jej vyloučil do konce utkání. Hosté ale ještě do konce třetiny snížili, když se v oslabení proháčkoval do gólové situace Burger.

A zkraje druhé části dokonce vyrovnali, když od modré našel místo nad Břízovým betonem Dresler.

Tentýž obránce ale rozlet Vítkovic zastavil. V oslabení držel puk v rukavici tak dlouho, že jej rozhodčí vyloučil, a skoro dvouminutovou přesilovku pět na tři využil ranou Majeský.

V pokračující výhodě se pak slovenský obránce zapojil do další kombinace, na jejímž konci stála Výborného přesná střela k tyči.

Na oba góly nahrál Nedvěd a v další hře proti oslabenému soupeři se trefil i sám. Výborný mu oplatil jeho předchozí pas, našel jej od modré křížnou přihrávkou a Nedvěd z úhlu trefil místo pod Pincovým betonem.

Vítkovickému kapitánovi Kubinovi se nelíbilo, že jeho spoluhráče před brankou při gólu zpacifikoval jeden ze sparťanů, za protesty u rozhodčího dostal trest na deset minut a zápas pro něj skončil.

Předtím přitom vykřesal po Padělkově průniku gólem na 3:4 svému týmu naději.

Vítkovice se i bez něj rvaly o vyrovnání a čtvrtou brankou, kterou vsítil jemnou tečí Černoškovy střely čtyři a půl minuty před koncem Krenželok, zápas zdramatizovaly. Ale bylo to jejich poslední slovo.

Slavomír Lener (Sparta): "Mužstvo dnes k zápasu přistoupilo úplně jinak. Pro tým, který začíná play off z vyšší příčky, je začátek vždycky horší. Spravedlivější by byl švédský model, kde hraje první zápas venku, pak tři doma, další dva venku a poslední doma. Tlak na domácí je enormní a včera nás to poznamenalo. Dnes jsme více chodili do těla, chodili jsme si pro fauly před branku, měli jsme jednou tolik střel než včera."
Vladimír Vůjtek (Vítkovice): "Byl to od začátku zcela jiný zápas než včera. Sparta využila zkraje přesilovou hru, druhý gól byl podle našeho názoru více než sporný. Když jsme se dostali do hry a vyrovnali jsme skóre, hráli jsme bohužel ve druhé třetině dlouho v oslabení, dokonce ve třech, a proti takovým hráčům, jako je pětka z NHL, nejsme schopni se tak dlouho ubránit. Sparta v přesilovce dala dva góly a dá se říct, že tehdy rozhodla zápas. Čtyři góly jsme dostali v oslabení, tolik vyloučení, kolik jsme měli dnes, nemůžeme přestát. Mrzí mě, že jsem nedostal možnost hrát power play."

Sparta - Vítkovice 5:4
Branky a nahrávky: 7. Marek (Ton), 10. Hlaváč (Olesz, D. Výborný), 37. Majeský (P. Nedvěd), 39. D. Výborný (P. Nedvěd, Majeský), 46. P. Nedvěd (D. Výborný) - 18. Burger (Černošek), 25. Dresler (Černošek, Šimíček), 48. Kubina (I. Padělek), 56. Krenželok (Černošek, R. Procházka). Rozhodčí: Husička, Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 4:7, navíc Řezníček 10 min. - Kubina 10 min., Varaďa 5 min. a do konce utkání. Využití: 4:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5645. Třetiny: 2:1, 2:1, 1:2. Stav série: 1:1.

Sparta: Bříza - Melichar, Majeský, Richter, Jan Hanzlík, Dobroň, Řezníček, od 24. navíc Schnábel - Havlát, P. Nedvěd, Broš - Ton, Marek, Chabada - Olesz, D. Výborný, Hlaváč - Sivek, Kašpařík. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
Vítkovice: Pinc - Kubina, Philipp, Hudec, Malík, Dresler, Černošek, navíc od 50. Mojžíš - Vůjtek, J. Štefanka, Varaďa (23. I. Padělek) - Irgl, Šimíček, P. Hubáček - M. Tomášek, Burger, Turek - Peterek, R. Procházka, Krenželok. Trenéři: Vůjtek st. a Holaň.